TOEFL IBT

Toefl ibt ,  yurtiçi ve yurtdışı üniversite başvurularınızda, iş başvurularınızda ve hatta işinizde yükselebilmek için artık neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Sizlere ışık tutabilmek amacıyla TOEFL iBT, formatı, soru tipleri, puanlandırması, yüksek puan almak için stratejiler, puan karşılaştırma tablosu gibi pek çok konu aşlığında kapsamlı bir yazı dizisi hazırladık.

Yeni nesil toefl ibt sınavı 4 bölümden oluşmaktadır:

• Reading ( Okuduğunu anlama)

• Listening ( Dinlediğini anlama)

• Speaking ( Konuşma)

• Writing ( Yazma)

 

 

Bu dört bölümle ilgili tüm sınav aynı gün içinde verilmektedir. Yeni nesil TOEFL iBT sınavı 4 saat sürmektedir.

Yeni nesil TOEFL iBT sınavı internet tabanlı bir sınav olup güvenli bir şekilde sunulmaktadır. Soruların cevaplandırılması ile ilgili bilgilendirme her bölümde ayrı ayrı verilmektedir. TOEFL iBT sınavına giren öğrenciler tüm sınav boyunca not tutabilmektedirler. Sınav sonunda öğrencilerin tuttukları notlar toplanmakta ve yok edilmektedir.

Speaking (Konuşma) bölümünde öğrenciler mikrofona konuşarak cevap verirler ve cevaplar dijital formatta kaydedilerek ETS’ye ( ETS Online Scoring Network) gönderilir.

Writing ( Yazma) bölümünde TOEFL iBT sınavını alan öğrenciler yazılarını klavye aracılığıyla yazmaktadırlar. Bu yazıları da ETS’ye puanlandırılmak üzere gönderilmektedir.

ETS tarafından eğitim alarak onay kazanan yetkililer Speaking ( Konuşma) ve Writing ( Yazma) ile ilgili cevapları değerlendirmektedirler.

Aşağıdaki tabloda yeni nesil TOEFL iBT sınavının soru tiplerini ve öngörülen cevaplama sürelerini bulabilirsiniz. Her bölüm için cevaplama süresi soru sayısına bağlı olarak değişmektedir.

Bölüm      Zaman                Soru Sayısı

Okuma      60-100 dakika      36-70

Dinleme     60-90 dakika        34-51

Ara           10 dakika -

Konuşma   20 dakika              6 çalışma

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Etiketler: You can leave a response, or trackback from your own site.
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş